Klub Næstved - fritidsklub for udviklingshæmmede

Gymnaster går efter guld

For tredje gang i træk håber de udviklingshæmmede gymnaster fra Klub Næstved på guld ved Special Olympics 2016.

En kold vinterdag med sne og frostgrader kan få de fleste til at finde på ’gode undskyldninger’ for at blive hjemme fra aktiviteter, men det er ikke tilfældet Klub Næstveds gymnaster!

Samtlige gymnaster ser nemlig frem til denne ene ugentlige motionsdag, hvor de – udover god motion og socialt samvær – også træner til en særlig opvisning, som skal have sin debut ved Special Olympics 2016.

Det er tredje gang, at Klub Næstved deltager ved Special Olympics. Første gang var i øvrigt i 2010, hvor dette store stævne – med over 1.000 deltagere fra flere nationer – blev afholdt i Næstved. Dengang deltog Klub Næstved ikke kun i flere idrætsgrene, men var også med i styregruppen bag stævnet, som arbejde med planlægningen i 2 år. I weekenden stillede mange frivillige fra Klub Næstved op, og var med til at sikre at de praktiske ting fungerede, så dette store arrangement forløb godt.

A_5431

En del af de gymnaster, der repræsenterer Næstved ved Special Olympics 2016, der holdes i Holstebro til maj. Bagerst fra venstre Signe, Peter, Michael, Jan, Henrik og Arendse. Forrest Mona, Inga, Louise og Jytte, mens de to trænere på Klub Næstveds gymnastikhold ses helt forrest; May-Britt og Svend.

I 2016 drager Klub Næstveds idrætsudøvere til Holstebro, hvor det store stævne holdes fra den 20. til den 22. maj.

Klub Næstved repræsenterer Næstved kommune i hele tre sportsgrene ved Special Olympics 2016: Fodbold, hockey og gymnastik.

På denne kolde mandag, en vinterdag i starten af 2016, møder vi de kommende gymnaster, heriblandt kæresteparret Arendse Aarsø og Henrik Tom Petersen, der begge er nye på holdet, og de mere ’garvede’; Signe Meier og Peter Thomsen, der begge har vundet guldmedaljer som gymnaster på Klub Næstveds hold ved de to sidste Olympics, som Klub Næstved har deltaget i.

A_5496

En del af de gymnaster, der repræsenterer Næstved ved Special Olympics 2016, der holdes i Holstebro til maj. Bagerst fra venstre Signe, Peter, Michael, Jan, Henrik og Arendse. Forrest Mona, Inga, Louise og Jytte, mens de to trænere på Klub Næstveds gymnastikhold ses helt forrest; May-Britt og Svend.

Den eneste motion på ugen

Kæresteparret Arendse og Henrik, begge på 31 år, er først begyndt til gymnastik på Klub Næstveds gymnastikhold i september 2015, og skal dermed – for første gang – være med ved Special Olympic til maj.

De kender begge de andre holdkammerater, og det var gennem flere af dem, at de havde hørt om Klub Næstveds tilbud. ”Vi havde kun hørt de andre tale godt om det og at det var sjovt at gå til”, siger Arendse, og Henrik supplerer: ”Og det er også dejligt at komme ud og røre sig”.

Den ugentlige gymnastik på halvanden time er i øvrigt den eneste form for motion Arendse og Henrik går til, så de sætter stor pris på at Klub Næstved har et sådan tilbud.

Til spørgsmålet om deres tanker omkring deres debut ved Special Olympics 2016, siger Arendse: ”Vi glæder os rigtigt meget – også til at opleve stemningen, se hvor mange mennesker, der kommer og ser os, og om vi finder nye venskaber”.

Henrik fortsætter: ”Selvom det godt kan være lidt svært at huske det hele endnu, så er det bare ekstra fedt, når det lykkedes – og så må vi jo håbe, at vi kan huske alt, når vi først står i hallen i Holstebro til maj”.

Hvis Arendse og Henrik eventuelt har en snert af nervøsitet ved selve Special Olympics, så har de et forslag til, hvordan det kan afhjælpes: ”Så siger vi bare ’her kommer vi’, og så skal det nok gå”, slutter kæresteparret, der har planer om at begynde at komme ved flere arrangementer i Klub Næstved.

A_5516

Alle gode gange tre

Mens Arendse og Henrik er helt grønne på gymnastholdet, så har Signe Meier, 30 år, og Peter Thomsen, 58 år, været med siden starten i 2009, hvor Klub Næstved startede forberedelserne til det første Special Olympics, de deltog ved.

Sammen med fem af de andre gymnaster har Signe og Peter vundet guld ved de to tidligere Special Olympics, som klubben har deltaget ved: I 2010 i Næstved og i 2014 i Frederikssund.

De ryster begge på hovedet, da de skal svare på det vel nok dummeste spørgsmål, de nogensinde har hørt: ”Om vi går efter guldet? Ja, selvfølgelig gør vi det. Vi har jo to guldmedaljer der hjemme, og vi vil meget gerne vinde endnu en medalje i guld”, siger Signe og Peter nærmest i munden på hinanden.

Udover at gå efter guldet for tredje gang, ser både Signe og Peter frem til stævnet: ”Vi glæder os til turen, sammenholdet med de andre, stå over for publikum og vise, hvad vi har lært”.

A_5474

Sådan nogen som os

Til spørgsmålet om, hvad der egentlig får Signe og Peter til at begive sig ud på en kold vinterdag for at dyrke motion, siger Peter: ”Vi har det sjovt”, og Signe sætter en fed understregning under dette ved at udbryde: ”Vi har det mega sjovt”, og hun fortsætter: ”Og så er det god motion. Jeg har nogle gode ben, så jeg kan godt løbe. Faktisk har jeg tabt mig en hel del ved at gå på Klub Næstveds gymnastikhold”.

A_5432’Kom lige og og læg dig …’ synger Poul Krebs bl.a. i sangen ”Sådan Nogen Som Os’, som gymnasterne fra Klub Næstved er i gang med at indlære serien til.

Når Signe og Peter – sammen med de øvrige holdkammerater – til maj skal vise, hvad de har brugt hver mandag på siden efteråret til, så er de slet ikke i tvivl: ”Vores serie, som vores trænere – May-Britt og Svend – har sat sammen, ser skide godt ud. De er nogle dygtige trænere – de er gode til at lære fra sig, og de laver nogle flotte serier”.

”De kan også være strenge”, siger Peter, og Signe afbryder ham: ”Ja, men de er også gode til at drille os, men altid på en sjov måde”.

A_5522Signe, der har været en del af gymnastikholdet siden starten i 2009, er glad for at få motion. ”Jeg har nogle gode ben, så jeg kan godt løbe. Faktisk har jeg tabt mig en hel del ved at gå på Klub Næstveds gymnastikhold”.

Serien, som alle gymnaster fra fritidsklubben for voksne udviklingshæmmede i Næstved, skal fremvise ved Special Olympics 2016, er i øvrigt til Poul Krebs-sangen ”Sådan Nogen Som Os”, der bl.a. lyder: ’Sådan nogen som os har jo brug for en kæreste, og den kæreste havde jeg tænkt sku’ være dig. Så sæt dig lidt, vi er jo lige ved at lære det, som en stifinder på rette vej …’ .

En kæreste vil de fleste mennesker helt sikkert sætte pris på, men gymnasterne i Klub Næstved vil nødig ’nøjes’: ”Vi går også efter guldet for tredje gang”, slutter de to gymnaster, Signe og Peter.

I forbindelse med Klub Næstveds deltagelse ved Special Olympics har Næstved kommunes aktivitetsmidlerne støttet med 20.000 kr. og Holmegaard Heldagsskole har støttet med spillerdragter til samtlige 35 deltagere.