Klub Næstved - fritidsklub for udviklingshæmmede

TV ØST på besøg 

i Klub Næstved

Den 18. april 2016 indsendte Klub Næstved en video af klubbens guitar- og sanghold til TV Øst. Samme aften sendte de lidt af videoen i “Min Hverdag”, men de kontaktede også Klub Næstved for at komme forbi og lave et længere indslag, da de var imponeret af holdets formåen.

Så allerede to dage senere – den 20. april – stillede TV Øst med en journalist og fotograf. Herunder ses et par billeder. Så snart indslaget har været vist på TV Øst, så sætter vi naturligvis et link ind til dette.

20.04.2016_1 20.04.2016_2 20.04.2016_3

Søren Olsen fra Ringsted, t.h., er – ligesom Michael Schultz – vild med Elvis Presley. Da Søren havde hørt Michael synge Elvis i videoen, som TV ØST viste den 18. april, valgte Søren at komme forbi med Elvis’ livret; smørristet toast med peanutbutter og banan – naturligvis fik hele holdet denne lidt specielle toast.