Klub Næstved - fritidsklub for udviklingshæmmede

TV og video klip

Klub Næstved udgiver ikke alene sit eget klubblad. Vi optager også løbende en række videoer, der giver et indblik i vores hverdag – både ved aktiviteter og arrangementer i klubben, men også udenfor klubben, når vi deltager i fx. Special Olympics eller forskellige udflugter som seværdigheder og koncerter.

På denne side kan du se en række videoer, men også enkelte af de tv-indslag, som Klub Næstved har medvirket i.

Hvis du vil se eller gense en række tv-indslag, som TV2 ØST har bragt igennem årene, så kan du se indslagene ved at klikke HER  Det er indslag om fx vores populære fester som “Musik & And” og “Sommerfesten“, men der fx også Halloween-uhygge, et par indslag om vores deltagelse i Handicap Grandprixet og en reportage om dengang en amerikansk musiker, der spillede med Elvis Presley indtil Presley døde, kiggede forbi Klub Næstved for at overraske en super Elvis-fan, som næsten altid optræder med et Presley-nummer når guitarholdet giver koncert.

Julestemning i Klub Næstveds have – decemeber.2022 

(U)hyggelig halloween i Klub Næstveds have – 24.10 – 27.10.2022 

Klik HER for at se videoen.

 

Støttekoncert med Klub Næstveds guitarhold – 23.03.2022   

Se TV indslag fra TV2 Øst ved at klikke HER  Men du må heller ikke gå glip af vores egne videoer, som du finder herunder:

Nyd denne video med et sammendrag af nogle af de sange, som det skønne guitarhold sang og spillede ved støttekoncerten.

Nyd denne video med et sammendrag af nogle af de sange, som det skønne guitarhold spillede mens en række af musikanterne også slog sig løs som solister. Oplev fx Brian i Eric Claptons “Wonderful Tonight”, Isabel med Søs Fengers “Inderst Inde” og Sofie der synger Dodo and the Dodo’s “Vågner i natten”.

Klub Næstved støtter ukrainere med udviklingshandicap, TV2 Øst – 15.03.2022 

Se TV indslaget ved at klikke HER

Winter Wonder Land i Klub Næstved – december 2021 

Klub Næstveds sommerfest – august 2021 

Klub Næstveds byggedrømme – kort version, maj 2021 

Klub Næstveds byggedrømme, maj 2021 

Klub Næstved fejrede 15 års fødselsdag, tv-program fra TV Sydsjælland

Demonstration mod besparelser på handicapområdet, 28.08.2018:

Isabel Nielsen og Freja Lynæs Larsen i dialog om besparelser, 28.08.2018:

Michael Perch, formand for Omsorgs- og Forebyggelsesudvalget, 28.08.2018:

Julefrokost i Klub Næstved, 28.12.2017:

TV Sydsjællands tv-program vedr. ‘Julebasar’ i Klub Næstved, 16.12.2017:

‘Julebasar’ i Klub Næstved, 16.12.2017:

TV Sydsjællands tv-program vedr. ‘mobilt valgsted’ i Klub Næstved, 09.11.2017:

Handicap Grand Prix, HGP 2017 28.10.2017:

Herunder følger flere videoer fra HGP 2017, hvor Klub Næstveds guitarhold var blandt de ti deltagere.

Vælgermøde 05.10.2017:

Endelig en politiker, der siger det højt, som Klub Næstved har sagt i mange år. Hør hvad Kristian Skov Andersen (V) siger i dette lille klip, som er fra det tv-program, som TV S optog ved Klub Næstveds vælgermøde (hele programmet kan ligeledes ses herunder).

Naturligvis skal timerne følge borgerne, og dem der bruger Klub Næstved skal selvfølgelig kunne tage deres timer med til Klub Næstved. Det giver ikke mening, at borgerne er et sted, og der så er ubrugte visiterede timer et andet sted.

Vælgermøde 05.10.2017:

Salsa – sund og sjov motion 25.09.2017:

Der var engang en byrådstrold:

Bankospil 14.09.2017:

Naturligvis var der rig mulighed for at vinde mange spændende præmier – både på én række, to rækker og hele pladen – ved Klub Næstveds bankospil, hvor overskuddet gik til klubbens aktiviteter.

‘Nummerpigen’ var Svend og i videoen kan du se at der er gået en hel Suzanne “SMØR 40” Bjerrehuus tabt i ham. Videoen viser også hvordan de udviklingshæmmede i Klub Næstved hygger sig ved bankospillet, hjælper hinanden, griner, er alvorlige – eller koncentreret … osv. – i jagten på gevinst.

Du kan se videoen ved at klikke HER

TV Sydsjælland 10.08.2017 – Program om Sommerfesten 2017:

TV Sydsjælland 06.04.2017 – Program om Foreningskursus:

Michael Schultz backstage og på scenen med ‘Elvis’ 31.03.2017:

Michael Schultz til koncert med ‘Elvis’ 31.03.2017:

Indslag fra TV Øst 01.04.2017:

Indslag fra TV Øst 30.03.2017:

TV Sydsjælland 30.03.2017 – Program om Guitarholdet:

Guitarholdet får uventet besøg af ELVIS PRESLEY-musiker 29.03.2017:

Foreningsuddannelse 2017 – del 1:

Foreningsuddannelse 2017 – del 2:

Musik & And-arrangement 08.11.2016:

Kan Klub Næstveds næstformand og formand “trylle noget op af nissehuen”:

Klub Næstved deltog ved Handicap Grand Prix den 07/10-2016:

Ole “Rebellen fra Langeland” besøger Klub Næstved den 21/9-2016:

Onsdag den 21. september 2016 besøgte Ole – bedre kendt som “Rebellen fra Langeland” – Klub Næstved. Det var anden gang på kun få måneder at Ole besøgte klubben.
Herunder kan du se to videoer: Den første er et interview hvor Ole fortæller om vigtigheden i at bevare Klub Næstved, om brugerindflydelse, om hvad han ville sige til politikerne, hvis han stod overfor dem, og så gav han et frisk indspark på hvordan klubbens bestyrelse kan få politikerne til at ‘vågne op’. Den sidste video er et lille klip med bl.a. hyggeligt samvær og god mad i klubben.

Foreningernes Dag i Rådmandshaven i Næstved den 3/9-2016:

Videoen er optaget og redigeret af Gitte Haack, Klub Næstved, og må kun videreformidles med tydelig kildeangivelse.

Guitarholdet gav koncert i Café Crea i forbindelse med Næstved Citynight den 2/9-2016:

Guitarholdet blandt finalisterne ved HGP 2016:

Den 10. august mødte Klub Næstveds guitarhold op til den første undervisningsdag efter sommerferien. Her fik de en ganske særlig nyhed af deres musiklærer René Kowalczyk: De er blandt de 10 udvalgte finalister, der skal deltage i årets Handicap Grand Prix, HGP 2016, der i år holdes i Odense den 7. oktober.
I denne 30 sekunders video giver musiklæreren holdet den glædelige nyhed, og deres begejstring er bestemt ikke til at tage fejl af.
Guitarholdet må naturligvis hverken løfte sløret for titlen på deres sang, som de selv har skrevet, og som blev indsendt den 1. juni, ligesom de heller ikke må fortælle hvad den handler om.
De glade guitarister kan i øvrigt opleves live fredag den 2. september ved CityNight i Næstved, hvor de spiller ved Café Crea i Ramsherred.

Sommerfest 4. august 2016:

Fællessang i haven 26. juli 2016:

Jesper Gericke synger i alt syv blues sange i håb om bedre forhold for Klub Næstved: 

Hvorfor håber Jesper at Omsorgsudvalget sætter flere penge af i budgettet til Klub Næstved?
Det synger han om i dette blues nummer, hvor Jespers tanker går direkte over i rim og ud som sang. På guitar er det klubbens musiklærer, René Kowalczyk, der er uddannet klassisk guitarist fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium.

Jesper håber at Omsorgsudvalget sætter flere penge af i budgettet til Klub Næstved.
Det synger han om i flere blues-sange, hvor hans tanker går direkte over i rim og ud som sang – som fx i en sang om fællesskab. Klub Næstveds sag bliver i øvrigt behandlet 1. gang tirsdag den 21. juni 2016. Følg udviklingen på vores facebookside.

Jesper synger en blues om det frivillige arbejde i Klub Næstved. Det frivillige arbejde er ikke alene kun vigtigt for at klubben kan eksistere, men i ligeså høj grad for de udviklingshæmmede selv. Hvorfor? Fordi de vejledes og hjælpes til at blive selv-hjulpne af de to deltidsansatte pædagoger og af andre hjælpere i klubben. Arbejdet kan bestå i alt fra at stå i baren, slå græs, plante blomster, vande, fjerne ukrudt mellem fliserne, tørre støv af, støvsuge, vaske gulv, tømme opvaskemaskine, sætte på plads, ordne håndvaske og toiletter. Lyt til Jespers blues-tekst om det frivillige arbejde. På guitar er det klubbens musiklærer, René Kowalczyk, der er uddannet klassisk guitarist fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium.

Lyt til Jesper Gerickes blues-tekst om medbestemmelse i Klub Næstved.

Det er ikke kun borgmester Carsten Rasmussen der er glad for at regeringen dropper omprioriteringsbidraget. Hør hvad Jesper synger i en ikke bare én men to blues-numre om “omprioriteringsbidrag”.

Den første sang om “omprioriteringsbidrag” er herover og den anden herunder:

I Klub Næstved kan alle udviklingshæmmede, der kommer i klubben, komme med forslag til fx arrangementer, aktiviteter eller ønsker om et bestemt rejsemål, attraktion osv. Herefter tager bestyrelsen, der udelukkende består af udviklingshæmmede, alle indkomne forslag op på et bestyrelsesmøde. Dette har resulteret i mange nye tiltag – til stor glæde og gavn for Næstved kommunes udviklingshæmmede.

Jesper Gericke – én af de mange udviklingshæmmede, der kommer i Klub Næstved – har fx. været med Klub Næstved på en dejlig ferie til Kroatien i efteråret 2015.

Jesper har en helt igennem fantastisk egenskab: Når han får en idé, så kan han synge en blues-sang, hvor hans tanker går direkte over i rim og ud som sang – som fx i denne video, hvor Jepser synger om en drøm han håber kan blive opfyldt: Han vil gerne til Disneyland i Paris sammen med alle vennerne fra Klub Næstved.

Guitarkoncert 8. juni 2016:

Jesper Gericke synger en improvisations-blues – uden piller:

Elvis Presley – alias Michael Schultz:

Guitarkoncert med afsløring på en hemmelighed:

René Kowalczyk, musiklærer for Klub Næstveds guitar og sang undervisning, bød velkommen til endnu en skøn koncert i klubben. Ved koncerten løftede René sløret for en lille hemmelighed: I den sidste måned har de fået skrevet og indspillet en sang, som de sender ind til “HGP 2016 – Handicap Melodi Grand Prix”, der i år holdes for 20. gang – denne gang i Odense den 7. oktober. Senest den 1. august får de ti bands, der slipper igennem et bedømmelsesudvalg, den dejlige nyhed. Klub Næstved håber at netop deres sang er blandt de ti, som skal deltage i HGP.

Smagsprøve på tre af de sange, som guitar- og sangholdet gav ved koncerten:

Hip-hip-hurra – Kim har fødselsdag:

Vennerne fra Klub Næstved ønsker Kim tillykke med de 63 år og får flødeboller som ‘belønning’:

Klub Næstved er klar til Special Olympics 2016:

Alle videoer kan ses HER. Herunder en 1 minutters videofilm forud for Special Olympics:

Se 12 videoer fra Special Olympics 2016, der blev afholdt i Holstebro fra den 20. til den 22. maj HER

Pinsefrokost i Klub Næstved – 12.05.2016:

Se en 1 minutters videofilm fra Pinsefrokosten:

Foredrag med “Rebellen fra Langeland” – 11.05.2016:

Se en to minutters videofilm fra foredraget med “Rebellen fra Langeland”:

TV Øst reportage om Klub Næstveds guitarhold:

Indslaget er sendt på TV Øst søndag den 24. april. Du kan se det ved at klikke HER

I Klub Næstved hjælper alle hinanden:

Se en 1 minutters videofilm her:

Velkommen i Klub Næstved – her er plads til alle:

Se en 1 minutters videofilm her:

Venner for livet:

I Klub Næstved griner vi med hinanden – og til tider griner vi også af hinanden. Vi vælger lykken – vi nyder livet. Se en 1 minutters videofilm her:

Klub Næstveds Madklub:

Et par gange om ugen kan de udviklingshæmmede i Klub Næstved deltage i Madklubben.
Ofte hjælper de selv med at tilberede maden, ligesom de også har været med til at udarbejde en kogebog. Musikken i videoen er sunget og spillet af Klub Næstveds sang- og guitarhold:

Hockeykamp – Klub Næstved vs Næstved Byråd:

“Elvis og Blues-kongen” – Michael og Jesper viser deres talenter: 

Efter denne video besøgte TV ØST Klub Næstveds guitar- og sanghold. Se mere HER

“Ung Projektmager” af Sofie Hoppe Søe:

“Musik og And” i Klub Næstved, 9/11-2015:

Video 1: Klik her – Video 2: Klik her – Video 3: Klik her – Video 4: Klik her – Video 5: Klik her – Video 6: Klik her – Video 7: Klik her – Video 8: Klik her – Video 9: Klik her – Video 10: Klik her – Video 11: Klik her – Video 12: Klik her – Video 13: Klik her – Video 14: Klik her – Video 15: Klik her – Video 16: Klik her – Video 17: Klik her – Video 18: Klik her – Video 19: Klik her – Video 20: Klik her – Video 21: Klik her – Video 22: Klik her – Video 23: Klik her – Video 24: Klik her

Halloweenfest i Klub Næstved, 2015:

Linedance i Klub Næstved:

Marius Benski fortæller om Klub Næstved, og om hvilken drøm foreningen har for fremtiden:

  • Ung Projektmager – Klub Næstved – klik HER

Klub Næstved-sangen:

  • Klub Næstveds guitar og sang hold præsenterer Klub Næstved sangen – klik HER

Generalforsamling og Sankt Hans Fest, juni 2012:

  • Carsten Rasmussen spiller op til dans – klik HER

Swestar koncert, juni 2011:

  • Se 3 minutters video – klik HER

Special Olympics, Næstved 2010:

  • Klub Næstved var med-arrangør af sportsbegivenheden – klik HER

Åbningsfest på Præstemarken, august 2009:

  • Velkomsttale fra den daværende næstformand, efterfulgt af Lonnie Skab – klik HER

  • Carsten Rasmussen (A) – klik HER

  • Carsten Rasmusssen klipper snoren – klik HER

Klub Næstved udgiver kogebog, 2008:

  • TV-indslag om Klub Næstveds kogebog – klik HER

LOGO